Genel Şartlar

Pareks (aşağıdaki metinde “biz”, “web sitesi”, “hizmetler” ya da “Pareks.com.tr” olarak anılacaktır) tarafından sağlanan web portalını kullanmaya hoş geldiniz. Web sitemize giriş yaparak siz (“siz” ya da “Kullanıcı”) bu Kullanıcı Sözleşmesi’ndeki hüküm ve şartlara uymayı kabul etmiş olmaktasınız. Lütfen bu şartları dikkatle okuyun .
1. Genel koşullar
www.pareks.com.tr (pareks.com.tr) ilgililerin ikinci el  iş makinalarını ve ekipmanlarını  verimli bir şekilde bulmalarını, satın almalarını ve satmalarını sağlayan İnternet tabanlı herkese açık bir pazar alanıdır. Pareks .com.tr potansiyel alıcı ve satıcılar arasında bir bağlantı kurarak 2.el makina alım satımı konusunda hizmet vermektedir.
Bu web sitesinin temel amacı İnternet üzerinde İkinci el ekipman ilanlarını görüntüleyerek pazarlama ve satış faaliyetinde bulunmaktır. Web sitesinde ilanı çıkan herhangi bir İkinci el ekipmanın satış sözleşmesi sadece alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilir. Pareks, bu gibi sözleşmelerde taraf değildir. Belirli bir İkinci el ekipmana ilişkin her türlü bilgi satıcı kaynaklıdır ve Pareks’in belirlediği bir bilgi değildir. Pareks, herhangi bir İkinci el ekipmanın performansından ya da belirli bir amaca uygunluğundan sorumlu tutulamaz ve böyle bir şeyi garanti etmemektedir .
Web sitesinde görüntülenen materyal yalnızca bilgi amacı ile verilmiştir. Web sitemizin tüm kullanıcılarının itinalı davranacaklarını ve doğru kullanım şeklini izleyeceklerini ummakla birlikte verdikleri bilginin doğruluğunu garanti edemeyiz. Web sitemizde gördüğünüz bir İkinci el ekipmanı ya da hizmetleri satın almadan önce satın alma kararınız için önemli olacak her türlü bilgiyi (fiyat dahil) satıcıya teyit ettirmeniz gereklidir. Wir suchen finde heraus eine bank, die einen kfw studienkredit anbietet oder das studentenwerk und zack, gefunden. İkinci el ekipman alırken lütfen benzer ürünleri bir gazete veya dergi ilanından görerek alırken yapacağınız gibi kendi yargınızı kullanın ve ekipmanları yerinde bizzat görün.
Pareks web sitesine ziyaretinizden edindiğiniz bilgiye göre bir İkinci el ekipman, satın alma kararı verdiğinizde, sözleşme yaptığınız taraf Pareks değil, bu ürünün satıcısıdır .Pareks sadece ekipman sahibi adına size teklif vermeye ve alıcı ile pazarlık yapmaya yetkilidir, herhangi bir satış sözleşmesi yapmaya yetkili değildir.
2. Web sitesine üyelik
Pareks hizmetlerine erişim elde etmek için  web sitesindeki kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.İletişim bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi vermeniz ve makinalarınızın Pareks.com.tr  web sitesinde  yayınlanmasının başlamasıyla bu Kullanıcı Sözleşmesi’ne uymayı kabul etiğiniz anlamına gelmektedir.Pareks bilgileri tekrar girmek zorunda kalmadan web sitesini kullanabilmeniz için vermiş olduğunuz bilgileri kaydetmektedir. Yalnızca yasal yeterliliğe sahip kişiler web sitelerine üye olarak kayıt yaptırabilir.
Kullanıcı olarak kaydolmakla verdiğiniz bilginin doğru ve hatasız olduğunu; bu bilgilerde bir değişiklik olduğunda site üzerindeki düzeltme kısmından bu bilgileri güncelleyeceğinizi garanti etmiş olursunuz. Pareks’in, bu bilgilerin yanlış, hatalı, güncel ve tam olmadığına ilişkin mantıklı esaslara dayanan bir şüphesi varsa ya da bu Kullanıcı Sözleşmesi’ndeki kurallara uymamışsanız, web sitesini gelecekte kullanmanızı reddetme hakkı bulunmaktadır. Pareks ayrıca her türlü mümkün kanuni çözüm yoluna başvurabilir.
Kayıt işlemlerinin bir parçası olarak sizden bir kullanıcı adı ve bir parola seçmeniz istenir. Kullanıcı adının ve parolanın gizliliğini korumak ve kullanıcı adı ve parolanın bilinen ya da şüphe duyulan yasa dışı kullanımı durumunda Pareks’e e-posta ile bildirimde bulunmak (info@pareks.com.tr) sizin sorumluluğunuzdadır. Böylesi bir bildiride bulunana dek kullanıcı adı ve parolanın her türlü kullanımından kaynaklanacak sorumluluk size aittir.
3. Gizlilik
Pareks, web sitesinin kullanıcılarının gizliliğini korumak konusunda yoğun çaba sarfetmektedir ve kayıtlı verilerin yetkisiz kişilerin erişiminden korunmasını temin etmek konusunda tüm makul çabayı göstermektedir. Hiçbir güvenlik sistemi girilmez değildir ve bu yüzden ne veri tabanımızın güvenliği konusunda ne de sağladığınız bilginin İnternet üzerinden bize aktarılırken başkalarınca elde edilip edilmeyeceği konularında garanti verememekteyiz.
Siz özellikle aksini belirtmedikçe, Pareks’in, kullanıcı bilgilerinizi (kullanıcı adınız ve e-posta adresiniz gibi) kullanmaya ve üçüncü kişilere vermeye hakkı vardır. Sizin ilginizi çekeceğini düşündüğümüz İkinci el ekipmanlarla ilgili ürün ve hizmet sağlayan kişilere bilgileriniz verilebilir. Bilgiler yürürlükteki kanunların izin verdiği ölçüde verilir.
Hizmetlerimizi kullanarak bu gizlilik hükümlerini kabul etmiş oluyorsunuz.
4. Web sitesine makina girme
İlanınızı Pareks’e girerek ya da göndererek, hizmetimiz olarak ilanın yayınlanmasını istemiş oluyorsunuz. İlan örneğiniz doğrulandıktan ve kabul edildikten hemen sonra Pareks.com.tr de makinanız sizin kontakt bilgileriniz görülmeden yayınlanır.Her bir ilanının nerede yayınlanacağını Pareks karar verir . Pareks.com.tr de,(satıcının kendisine ait ikinci el ekipmanının sergilendiği satıcının kendi ana sayfasında) ve/veya satıcının kendi intranet/extranet hizmeti üzerinden. Pareks, tamamen kendi takdirine bağlı olarak bir ilanı reddetme ya da geri çekme hakkını saklı tutar.
İlanınız bir nedenle yayına uygun değilse Pareks sizinle e-posta yoluyla iletişime geçecektir. Pareks profesyonelce olmayan ve doğru kullanıma uymayan şekilde hareket eden kullanıcıların web sitesine erişimini önleyebilir. Yayın için ön koşullar her bir ilan için ayrı olarak belirlenir.
İlanların her biri tekdir ve tek bir İkinci el ekipmana ilişkin Bilgi’yi içerebilir. İkinci el ekipmana ve onun durumuna ilişkin doğru ve tam ürün bilgisi yanında potansiyel bir alıcı için anlamlı olabilecek diğer tüm detayları vermek yürürlükteki kanunlar, idari tüzükler ve iş etiği uyarınca satıcı olarak sizin sorumluluğunuzdadır. İlanda belirttiğiniz garanti ve diğer bilgilerin sizi bağladığını kabul etmiş olmaktasınız.Pareks.com.tr de sizin satmayı istediğiniz fiat sadece Pareks tarafından bilinir, ilanda fiat bilgisi yer almaz.
İkinci el ekipman satıldığında, ilanı web sitesinden/sitelerinden kaldırmak sizin sorumluluğunuzdadır. Ayrıca, ilanın sonucunda size  Pareks tarafından gelen tüm istekleri, mesajları ve teklifleri hemen yanıtlamakla sorumlusunuz.
Pareks e-mail yoluyla satın alma teklifleri, teklif teslimat şartları ve ödeme gibi işlemin maddi tarafına ilişkin tüm detayları satan ve alan firmalara bildirir.Bu şartlar Pareks’i bağlayıcı değildir.
Pareks’e yayınlanması için bir ilan yolladığınızda, web sitesinde yayınlandığı anda ilanla ilgili tüm fikri mülkiyet ve tüm mülkiyet haklarının Pareks’e geçtiğini kabul etmiş olmaktasınız.
Bilgi’nin tamamını ya da bir parçasını düzenleyebilir, sıralayabilir, kopyalayabilir ve yayınlayabiliriz.
İlanda açıklanan hiçbir Bilgi ya da ifadenin doğruluğunu araştırmamız mümkün değildir. Bu nedenle, kasıtlı olarak belirttiğiniz ya da sağladığınız doğru olmayan bir bilgiden dolayı uğrayacağımız herhangi bir kayıp, masraf ya da diğer maliyetlerden ilan eden Kullanıcı olarak siz sorumlu olacaksınız.
İlanı istediğiniz zaman, istediğiniz nedenle iptal etme hakkınız bulunmaktadır.
Eğer kabul edilmiş bir ilan bazı nedenlerle web sitesinde görüntülenemezse, bu eksiklik, bizim makul kontrolümüz dışında öngörülemeyen koşullar nedeniyle oluşursa ya da sizin bu hükümleri ihlal etmeniz nedeniyle gerçekleşirse Pareks’i bağlayıcı değildir.
5. Satış ve satınalma
Ücretsiz olarak, web sitesine kullanıcı olarak kaydolabilir, ilanları okuyabilir, satmak veya satınalmak amacıyla Pareks ile  iletişime geçebilir, satın alma  teklifleri verebilir, satılacak makinaları belirtebilir, aranıyor ilanları verebilmesini sağlıyabilirsiniz.
Pareks.com.tr sitesine bireysel bir ilan vermek ücretsiz olup, ilanlar herhangi bir fiat bilgisi ve makina sahibine ait kontakt detayı içermemektedir.
Pareks, direkt olarak alım ve satım yapmaz.Alıcı ve satıcı arasında bağ kurarak  en uygun makina ve ekipman teklifi yaparak, komisyon bazında satınalma/satma konusunda aracılık yapar.Komisyon satıcı veya alıcıdan alınabilir, bu fatura karşılığı gerçekleştirilir.
6. Ürün Bilgisi
Pareks, web sitesinde ilanı yayınlanan bir İkinci el ekipmana ilişkin tüm bilgilerin, söz konusu İkinci el ekipman satıcısından geldiği gerçeğine dikkatinizi çekmek ister. Bu İkinci el ekipmanın durumuna ilişkin değerlendirmeyi yapan ve düşüncelerini belirten yalnızca satıcının kendisidir. Bu nedenle değerlendirme tarafsız bir üçüncü merci tarafından yapılmamış olup Pareks bu şekilde yapılan bir değerlendirmenin doğruluğu ve hatasızlığı konusunda bir sorumluluk kabul etmemektedir.
7. Fikri Mülkiyet Hakları
Metin, grafik, yazılım ve diğer materyaller dahil web sitesindeki tüm içerik ve aynı zamanda bu içeriğin düzeni ve bir araya getirilmiş hali Pareks’in mülkiyetindedir ve Türkiye telif hakları yasaları ile korunmaktadır. Web sitesi içeriğinin dağıtımı, yayınlaması, yeniden üretimi, görüntülenmesi ve diğer faydalanma şekilleri dahil tüm kullanım şekilleri bizim tarafımızdan yazılı bir izin verilmedikçe kesin bir şekilde yasaktır.
8. Tazminat ve Sorumluluk koşulları
Site içeriği “olduğu haliyle” ve “uygunluğu dahilinde” sağlanmaktadır. Sitenin hatasızlığı, güvenilirliği ya da içeriği ile ilgili sarih ya da zımni hiçbir garanti verilmemektedir
Pareks doğrudan olmayan hiçbir zarardan ya da bizim makul kontrolümüz dışında öngörülemeyen koşullar nedeniyle oluşan ya da Kullanıcı veya üçüncü kişilerden kaynaklanan zararlardan ne olursa olsun sorumlu tutulamaz.
Sitenin ya da bunların bulunduğu sunucuların hata, virüs ve diğer zararlı bileşenleri içermediğini garanti etmemekteyiz. Takdir hakkı tamamen tarafımızda olacak şekilde sitede değişiklik yapmak ya da erişimi kapatmak hakkını saklı tutmaktayız.
9. Erişim
Pareks daha önceden bildirime gerek olmadan istediği zaman web sitesinin içeriğini silebilir, değiştirebilir ya da içeriğe ek yapabilir. Tüm takdir yetkisi tamamen bizde olmak üzere web sitesinin her türlü özelliğini tamamen veya kısmen sona erdirme, değiştirme, durdurma ya da bitirme haklarını saklı tutmaktayız. Web sitesi geçici olarak bakım ya da başka nedenlerle erişilmez olabilir.
10. Sözleşmede Değişiklikler yapma hakkı
İnternet gelişmekte olan bir ortamdır. Pareks zaman zaman bu Kullanıcı Sözleşmesi’nin hükümlerinde değişiklik yapabilir; bu durumda değiştirilmiş hükümler web sitesinde yayınlanacaktır. Bu gibi değişikliklerden sonra bu hizmeti kullanmaya devam etmekle değiştirilmiş Kullanıcı Sözleşmesi’nin hükümlerini kabul etmiş olursunuz.
11. Geri Bildirimler
Web sitesine ilişkin yorumlarınız ya da geliştirme önerileriniz varsa lütfen yorumlarınızı ve/veya hatalı olduğunu düşündüğünüz materyalin bir kopyasını itirazınızın ya da önerinizin bir açıklaması ile birlikte (info@pareks.com.tr ) adresine gönderin.
12. Hükümlerin Geçersizliği
Bu Kullanıcı Sözleşmesi’nin herhangi bir hükmünün ya da hükümlerinin uygulanamaz duruma gelmesi halinde, bu gibi hükümler yürürlükteki kanunların izin verdiği en son dereceye kadar uygulanacaktır.
13. Mücbir Sebepler
Taraflardan biri, bir yükümlülüğünün gereğini makul kontrolü dışında ve Sözleşme’nin yapıldığı tarihte makul bir şekilde öngörülemeyen bir olay nedeniyle yerine getiremiyorsa, bu yükümlülüğü yerine getirmeyi geciktirebilir. Bu olay aşağıdakileri kapsar ancak bunlarla sınırlı değildir: grev, lokavt, telekomünikasyon hataları, yangın, hırsızlık, sel, sabotaj ve saldırılar.
14. Süre ve Sona Erme
Bu hüküm ve şartlar tarafınızdan kabul edildiğinde yürürlüğe girer ve sonraki bir bildirime kadar geçerlidir. Pareks.com.tr takdir yetkisi tamamen kendisinde olacak şekilde bu hüküm ve şartlara uymayan ya da diğer kullanıcıları rahatsız eden veya web sitesinde karışıklık yaratan bir Kullanıcı’nın web sitesine erişimini iptal edebilir.
15. Başlıklar
Bu Sözleşme’deki maddelerin bölüm başlıkları Sözleşme’ye dahil değildir ve bu nedenle bu Sözleşme’nin yorumlanmasında dikkate alınmayacaktır.
16. Geçerli Hukuk ve Yargı Yetkisi
Bu Kullanıcı Sözleşmesi ve kullanıcı ile Pareks arasındaki ilişki geçerli hukuk seçimi kuralları dışında Türkiye yasalarına tabi olacaktır ve bu yasalara uygun şekilde yorumlanacaktır. Dostane yollarla çözülemeyen tüm anlaşmazlıklar nihai olarak Türkiye – Izmir ilgili mahkemesi tarafından karara bağlanacaktır.
17. PAREKS resmi ikamet  adresi :
PAREKS DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.
2825 sok. 1.Sanayi sitesi No:6 35110 – IZMIR – TURKEY
Tel : +90 232 4336030  Fax : +90 232 4578497
E-mail : info@pareks.com.tr   Web : www.pareks.com.tr